Dallime mes rishikimeve të "Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.65.99 dhe Harli wiki) dhe riktheu rishikimin 1668616 nga Flladimi)
No edit summary
{{për përmirësim}}
[[Skeda:Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo.jpg|thumb|200px]]
'''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo.''' Romanështë meroman autori shkrimtarit [[Dritëro Agolli]]n<nowiki/>n. Viti i botimitbotuar më 1973. Ky roman është i përbërë gjithsej prej 263 faqesh.
 
Për burokratët dhe servilët është shkruar jo pak, por faji përgjithësisht i është hedhur njërës palë: ose eprorit arrogant, ose vartësit të përulur. Kurse në romanin humoristik të D. Agollit, Zyloja dhe Demka, shkurtime të emrave tradicionalë “Zylyftar” dhe “Demir”, ku nuk merret vesh ku fillon “modernizimi” dhe ku mbarojnë “përkëdhelja/ përqeshja”, e meritojnë plotësisht njëri–tjetrin. Të dy janë shkaktarë situatash që e bëjnë lexuesin të shkulet gazit, por edhe të pezmatohet disi. Produkt i njëri-tjetrit, ata janë njëherësh bashkëfajtorë për lëngatën që e vetëvuajnë.
3.727

edits