Ndryshimi mes inspektimeve të "Kostandinopoja"

No change in size ,  2 vjet më parë
U zëvendësua Istambul_and_Bosporus_big.jpg me Istanbul_and_Bosporus_big.jpg
v (U kthye versioni 1638907 i bërë nga 79.171.53.88 (diskutimet))
(U zëvendësua Istambul_and_Bosporus_big.jpg me Istanbul_and_Bosporus_big.jpg)
[[Skeda:IstambulIstanbul and Bosporus big.jpg|thumb|200px|Stambolli dhe Bosfori, marrje satelitore.]]
 
'''Konstandinopoja''' ([[Greqishtja|greq.]] ''Κωνσταντινούπολις'' / ''Konstantinupolis'' - "Qyteti i Konstantinit) u themelua nga [[grekët]] në vitin [[660 p.e.s.]] me emrin Vizantion (''Βυζάντιον'' - shqip [[Bizanti]]) dhe e mbajti këtë emër deri në vitin [[1930]], vit në të cilin [[Qemal Ataturk]] kreu reforma kombëtare turke duke e quajtur İstanbul (shqip [[Stambolli]]). Në lashtësinë e vonë dhe në [[Mesjeta|mesjetë]] Konstantinopoli pati rëndësi shumë të madhe. Ai ishte qyteti më i madh dhe më i pasur i Evropës. Në mesjetë ai quhej edhe "Mbretëresha e qyteteve". Konstandinopoja ishte "Roma e Re (''Nova Roma'' emër që mori nga krijuesi i tij Perandori romak [[Konstantini i I]], me [[11 maj]] të vitit [[330]]) kryeqyteti i [[Perandoria Bizantine|Perandorisë Bizantine]], pas pushtimit osman në vitin [[1453]] u bë kryeqyteti i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]]. Si qendra e dy perandorive botërore, në vendin ndarës mes dy kontinenteve, Konstandinopoja zotëron një rëndësi të jashtëzakonshme historike dhe artistike. Si lloji i parë i një qyteti perandorak, Konstandinopoja ka qenë më gjatë se [[Roma]] (qindvjeçari 3 p.e.s - qindvjeçarin e 5) [[Metropoli|metropol]] që nga qindvjeçari i 4 deri në të 18-in. Konstandinopoja gjendet në pozitë strategjike midis [[Briri i artë|Bririt të artë]] dhe [[Deti i Marmaran|Detit të Marmaranit]] në pikën ku takohen [[Evropa]] dhe [[Azia]].