Ndryshimi mes inspektimeve të "Beluga"

22 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars, Shtator → shtator duke përdorur AWB)
 
== Riprodhimi ==
Belugat femra zakonisht lindin cdoçdo 3 vjet. Pjesa më e madhe e lidhjeve mas balenave ndodhin gjatë shkurtit dhe majit, por ka edhe lidhje që formohen në muajt e tjerë të vitit.
 
Periudha e shtatzënisë zgjat 12 deri në 14 muaj e gjysmë. Të vegjelit lindin gjatë një periudhë të zgjatur që ndryshon nga vendndodhja. Në Kanadanë Arktikë, të vegjelit lindin midis periudhës mars dhe shtator, ndërsa në gjirin e Hudsonit piku i periudhës së pjelljeve është në Fund të qershorit dhe në Cumberland, pjesa më e madhe e të vegjëlve lindin që nga fundi i korrikut deri në fillim të gushtit.
Të vegjelit e sapo lindur janë 1,5 metra të gjatë, peshojnë rreth 80 kilogram dhe kanë ngjyrën gri. Të vegjelit mbetën të varur nga nënat e tyre për të paktën dy vjet. Belugat meshkuj e arrijnë pjekurinë seksualë midis katër dhe shtatë vjet, ndërsa femrat e rrijne pjekurinë seksualë gjatë periudhës gjashtë deri në nëntë vjet. BeëlugatBelugat mund të jetojnë për më shumë se 50 vjeç.
 
== Shiko dhe ==
 
[[Kategoria:Gjitarë]]
[[Kategoria:Balena]]
[[Kategoria:Cetace]]
[[Kategoria:Balena të bardha]]