Dallime mes rishikimeve të "Gjuha rome"

50 bytes added ,  4 vjet më parë
v (added Category:Gjuhë using HotCat)
 
== Historia ==
[[Skeda:Migration des Roms.jpg|parapamje|majtas]]
Vërtetimi i parë i romëve është nga 1542 pas Krishtit në Evropën Perëndimore. Historia e mëparshme e gjuhës rome është krejtësisht e padokumentuar dhe kuptohet kryesisht përmes provave krahasuese gjuhësore.