Dallime mes rishikimeve të "Bokmål"

183 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Målformer i Norge.svg|parapamje|Harta e formave të gjuhës zyrtare të komunave norvegjeze. E kuqe është Bokmål, blu është Nynorsk dhe gri përshkruan zona neutrale.]]
Bokmål (fjalë për fjalë "gjuha e librave") është një standard zyrtar i shkruar për [[Gjuha norvegjeze|gjuhën norvegjeze]], krahas Nynorsk. Bokmål është standardi i preferuar i shkruar prej 85% deri 90%<ref>[[Lars Vikør|Vikør, Lars]]. [http://www.sprakrad.no/Tema/Fakta/ "''Fakta om norsk språk''"]. Marrë 2014-02-09.</ref> të popullsisë në Norvegji dhe përdoret më së shumti nga njerëzit që flasin standardin Østnorsk.