Ndryshimi mes inspektimeve të "Eritrea"

50 bytes added ,  3 vjet më parë
v
shtova koordinatat
(rregullim i sintaksës)
v (shtova koordinatat)
{{coord|15|N|39|E|source:wikidata|display=title}}
{{KUTIAEritrea}}
'''Eritrea''' ndodhet në pjesën veri-lindore të [[Afrika|Afrikës]] dhe në pjesën lindore të vendit ka dalje në [[Deti i Kuq|Detin e Kuq]]. Pjesa tjetër e Eritresë kufizohet në jug me [[Xhibuti]]n, në jug-perëndim me [[Etiopia|Etiopinë]] dhe pjesa veri-perëndimore kufizohet me [[Sudani]]n.