Dallime mes rishikimeve të "Gaboni"

49 bytes added ,  4 vjet më parë
v
shtova koordinatat
(→‎Lidhje të jashtme: përmirësime teknike, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB)
v (shtova koordinatat)
{{coord|1|S|12|E|source:wikidata|display=title}}
{{KUTIAGaboni}}
'''Gaboni''' ndodhet në pjesën perendimore të [[Afrika|Afrkës]] dhe në pjesen perendimore të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik. Gaboni në veri kufizohet me [[Kameruni]]n, në lindje e jug me [[Republika e Kongos|Republikë e Kongos]] pastaj në perendim pason dalja në Oqeanin Atlantik deri në veri ku kufizohet me [[Guineja Ekuatoriale|Guinejën Ekuatoriale]].