Dallime mes rishikimeve të "Abdyl Hamiti II"

17 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Infobox mbretër|native name=عبد الحميد ثانی‎ <br> `Abdü’l-Ḥamīd-i sânî|titulli=Kalif i Islamit, Amir al-Mu'minin, Sulltan i Perandorisë Osmane, Kayser-i Rûm, Kujdestar i Dy Xhamive të Shenjta|figura=Portrait_of_Abdul_Hamid_II_of_the_Ottoman_Empire.jpg|bashkëshorte=|fëmijë=|shtëpia=[[Osmanët|Shtëpia e Osmanëve]]|babai=[[Abdylmegjidi i I|Abdylmexhiti I]]|nëna=Nëna biologjike:<br> Tirimüjgan Kadın<br> Nëna adoptuese:<br> Perestu Kadın<br>|data_lindjes=21 shtator 1842 <br> [[Stamboll]], [[Perandoria Osmane]]|data_vdekjes=10 shkurt 1918 <br> [[Stamboll]], [[Perandoria Osmane]]|vendi_vdekjes=|vendi_varrimit=Tyrbja e Sulltan Mahmutit II, Çemberlitash, Fatih, Stamboll|nënshkrimi=Tughra_of_Abdülhamid_II.svg|religjioni=[[Islami]] (Urdhëri sufi Shadhili)}}'''Abdyl Hamiti II''' ([[Osmanishtja|osmanisht]]: عبد الحميد ثانی‎, ''`Abdü’l-Ḥamīd-i sânî''; [[Gjuha turke|turqisht]]: ''İkinci Abdülhamit''; 21 shtator 1842 – 10 shkurt 1918) ishte [[sulltani]] i 34-të i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]]. Ai sundoi që nga 31 gushti 1876 derisa u rrëzua nga froni menjëherë pas [[Xhonturqit|Revolucionit xhonturk]] të vitit 1908, gjëgjësisht më 27 prill 1909. Në pajtim me marrëveshjen e bërë me Osmanët e rinj (''Yeni Osmanlılar''), ai shpalli të parën kushtetutë osmane më 23 dhjetor 1876,<ref name="britannica.com">{{cite web|title=Abdulhamid II {{!}} biography - Ottoman sultan|url=http://www.britannica.com/biography/Abdulhamid-II|accessdate=2015-09-29}}</ref> e cila ishte një shenjë e të menduarit përparimtar të tij që shënoi sundimin e tij të hershëm. Më vonë, megjithatë, ai vuri re ndikimin perëndimor mbi çështjet osmane dhe duke cituar mosmarrëveshjet me parlamentin, pezulloi kushtetutën afatshkurtër dhe parlamentin në vitin 1878 dhe arriti të marrë fuqi dhe kontroll shumë efektiv.
 
Modernizimi i Perandorisë Osmane ndodhi gjatë sundmit të tij, që përfshinte reformën e burokracisë, zgjerimin e Hekurudhës së [[Rumelia|Rumelisë]] dhe Hekurudhës së [[Anadolli|Anadollit]] dhe ndërtimin e Hekurudhës së [[Bagdadi|Bagdadit]] dhe Hekurudhës së [[Meka|Hexhazit]]. Përveç kësaj, u krijua një sistem për regjistrimin e popullsisë dhe kontrollin e shtypit së bashku me ligjin e parë modern vendas për shkolla në vitin 1898. Më të gjerat nga këto reforma ishin në arsim: u krijuan shumë shkolla profesionale, duke përfshirë Shkollën e Drejtësisë, Shkollën e Arteve, Shkollën e Tregtisë, Shkollën e Inxhinierisë Civile, Shkollën Veterinare, Shkollën Doganore, Shkollën e Bujqësisë, Shkollën Gjuhësore etj. Universiteti i Stambollit, megjithëse i mbyllur nga Abdyl Hamiti në vitin 1881, u rihap në vitin 1900 dhe një rrjet i shkollave të mesme, fillore dhe ushtarake u shtri në të gjithë perandorinë. Sistemet hekurudhore dhe telegrafike u zhvilluan kryesisht nga firma gjermane.<ref name="britannica.com" /> Midis viteve 1871 dhe 1908, [[Porta e Lartë]] kështu "arriti një shkallë të re të elaborimit dhe artikulimit organizativ".<ref>Carter Vaughn Vaughn Findley, 'Bureaucratic Reform in the Ottoman Empire: The Sublime Porte, 1789-1922,' Chapter, 6, 'Restoring political balance: the first constitutional period and return to sultanic dominance.'</ref><ref>{{cite web|title=Abdul Hamid II Collection -About this Collection- Prints & Photographs Online Catalog (Library of Congress)|url=http://www.loc.gov/pictures/collection/ahii/|website=www.loc.gov|accessdate=2015-09-30}}</ref>