Dallime mes rishikimeve të "Gjuha akadiane"

15 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
Dokumenti i fundit akademik kuneiform i njohur daton që nga shekulli i 1 pas Krishtit. Neo-Mandaiku i folur nga Mandeans i Irakut dhe Iranit dhe Asirian Neo-Aramaik i folur nga populli asirian i Irakut verior, Turqia juglindore, Siria verilindore dhe Irani veriperëndimor janë dy nga pak gjuhët moderne Semitike që përmbajnë disa fjalorë akadianë dhe karakteristika gramatikore <ref>''Marckham Geller, "The Last Wedge"''</ref><ref>Müller-Kessler, Christa (July 20, 2009). "Mandaeans v. Mandaic Language". ''Encyclopædia Iranica''(online 2012 ed.).</ref><ref>''Zeitschrift für Assyriologie und vorderasitische Archäologie'' 86 (1997): 43–95.</ref> Akadika është një gjuhë e ndërlikuar me raste gramatikore; dhe si gjuhë semite, ajo ka karakteristika gramatike shumë të ngjashme me ato që gjenden në arabishten klasike. Gjithashtu, ashtu si të gjitha gjuhët semite, Akadski përdor sistemin e rrënjve konsonantal.
 
== Burimet ==