Ndryshimi mes inspektimeve të "Rikard Ljarja"

1.084 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
''' Rikard Ljarja''', i lindurlindi më [[1 prill]] [[1943]] në [[Shkodër]], është një [[aktor]] i [[teatri]]t dhe [[kinema]]s shqiptare.
Më [[1960]] mbaroi maturën në Shkodër kurse më [[1965]] diplomoi në Shkollën e Lartë të Aktrimit ("[[Aleksander Moisiu|A. Moisiu]]"), [[Tiranë]].
Për tetë vite pas diplomimit punoi aktor i teatrit në Teatrin "Migjeni" në Shkodër. Prej [[1973]] deri [[1996]] ai ishte aktor, [[skenarist]] dhe [[regjisor]] i filmave të prodhuar nga [[kinostudio]]t. Prej [[1996]] deri [[2002]], kur doli në pension, ishte drejtor artistik në [[televizionin publik]] shqiptar.
 
== Filmografia ==
== Aktor ==
*[[Fletë të bardha]] - ({{F|1990}})
*[[Rrethi i kujtesës]] - ({{F|1987}})
*[[Në prag të jetës]] - ({{F|1985}})
*[[Pranverë e hidhur]] - ({{F|1985}})
*[[Radiostacioni]] - ({{F|1979}})
*[[Në pyjet me borë ka jetë]] - ({{F|1978}})
*[[Ilegalët]] - ({{F|1976}})
*[[Rrugicat që kërkonin diell]] - ({{F|1975}})
*[[Rruge te bardha]] - ({{F|1974}})
*[[Shpërthimi]] - ({{F|1974}})
*[[Ndërgjegja]] - ({{F|1972}})
*[[Kur zbardhi një ditë]] - ({{F|1971}})
*[[Plage te vjetra]] - ({{F|1968}})
*[[Gadhnjim mbi vdekjen]] - ({{F|1967}})
*[[Duel i Heshtur]] - ({{F|1967}})
*[[Komisari i Dritës]] - ({{F|1966}})
 
== Regjisor ==
*[[Pesha e kohës]] - ({{F|1988}})
*[[Kur hapen dyert e jetës]] - ({{F|1986}})
*[[Fundi i një gjakmarrjeje]] - ({{F|1983}})
*[[Dita e parë e emrimit]] - ({{F|1981}})
*[[Sketerre 43]] - ({{F|1980}})
*[[Radiostacioni]] - ({{F|1979}})
*[[Në pyjet me borë ka jetë]] - ({{F|1978}})
 
== Skenarist ==
*[[Pesha e kohës]] - ({{F|1988}})
*[[Kur hapen dyert e jetës]] - ({{F|1986}})
 
== Lidhje të jashtme==
[[Category:Aktorë shqiptarë]]
[[Category:Regjisorë shqiptarë]]
[[Category:Lindje 1943]]
24.783

edits