Hape menynë kryesore

Changes

1.440 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Ulaanbaatar ([[Gjuha mongoleze|Mongolisht]]: Ulaanbāаtar, [ʊɮɑːm.bɑːtʰɑ̆r], Ula'anbayatur, fjalë për fjalë në shqip; "Heroi i Kuq"), është kryeqyteti i [[Mongolia|Mongolisë]] dhe qyteti më i madh. Qyteti nuk është pjesë e asnjë Qarku dhe popullsia e saj që nga viti 2014 ishte mbi 1.3 milion, pothuajse gjysma e popullsisë së përgjithshme të vendit(38%).<ref>[https://web.archive.org/web/20131202224835/http://statis.ub.gov.mn/StatTable%3D11 ": Нийслэлийн статистикийн газар – Статистик үзүүлэлт – 01. Хүн амын тоо, хүйсээр, оны эхэнд, мянган хүн :"]. Statis.ub.gov.mn. Arkivuar nga [http://statis.ub.gov.mn/StatTable=11 the original] në 2013-12-02. Marrë 2014-09-07.</ref>{{Qytetet
{{Qytetet
|qyteti = Ulan Bator
|emblema = Ulanbataar.svg
}}
 
E vendosur në Mongolinë veriore qendrore, komuna shtrihet në një lartësi prej rreth 1,300 metrash (4,300 ft) në një luginë në lumin Tuul. Është zemra kulturore, industriale dhe financiare e vendit, qendra e rrjetit rrugor të Mongolisë dhe e lidhur me hekurudhë si në Hekurudhat Trans-Siberian në Rusi dhe në sistemin hekurudhor kinez.<ref name=":0">[http://ulaanbaatar.mn/ "Ulaanbaatar Official Web Portal"]. Ulaanbaatar.mn. Marrë 2013-11-24.</ref>
'''Ulan Bator''' ose '''UlanBataari''' është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i [[Mongolia|Mongolisë]]. Me gati 1 milion banorë, është vendbanimi i 38% të popullsisë së vendit.
 
Qyteti u themelua në vitin 1639 si një qendër nomade budiste. Në vitin 1778, u vendos në vendin e tij të tanishëm, kryqëzimin e lumenjve Tuul dhe Selbe. Para kësaj, qyteti ndryshoi vendndodhjen njëzet e tetë herë, me çdo vend duke u zgjedhur në ceremoni. Në shekullin e njëzetë, Ulaanbaatar u rrit në një qendër prodhuese të madhe. <ref name=":0" />
[[Kategoria:Mongoli]]
[[Kategoria:Kryeqytete në Azi]]