Dallime mes rishikimeve të "Voltaire"

25 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
- Ju ngjani çuditërisht me një fëmijë që kam njohur gjashtëdhjetë vjet më parë po në këtë vend. Pastaj i tregoi edhe emrin e fëmijës. Atëhere Volteri mori vesh se ky plak ishte fëmija që kishte njohur gjashtëdhjetë vjet të shkuara.
 
* Një udhëtar francez kaloi nëpër zallishtet e [[Mali i Shenjtë|malit Athosi Shenjtë]] (Greqi). Atje takoi rrugës një plak të moshuar që po shëtiste.
Kur plaku mori vesh se udhëtari ishte francez, iu afrua dhe e pyeti:
- Ju lutem, më thoni, a rron zotni Volteri?