Dallime mes rishikimeve të "Transgjinor"

20 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
Në vitin 2015 Qendra kombëtare për barazinë e transgjinorëve realizoi një anketë kombëtare për diskriminimin e transgjinorëve. Nga 27.715 persona transgjinorë dhe non-binary që iu nënshtruan anketimit, 21% e tyre u shprehën se termi queer e përshkruan më së miri orientimin e tyre seksual, 18% shprehën termin ‘’pansexual’’ 16% thanë termin ‘’gej’’, ‘’lezbike’’ , 15% u shprehën se janë ‘’heteroseksual’’, 14% thanë ‘’biseksual’’ ndërsa 10% përdorën termin ‘’aseksual’’ (73).
 
[[Kategoria:LGBT]]