Dallime mes rishikimeve të "Gjuha Nivkh"

51 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Nivkh settlements 2002 map.svg|parapamje]]
Nivkh ose Gilyak / ɡɪljæk /<ref>Laurie Bauer, 2007, ''The Linguistics Student’s Handbook'', Edinburgh</ref> (vetë-emërtimi: Нивхгу диф Nivkhgu dif) është një gjuhë e folur në Manchurine e Jashtme, në pellgun e Amgun (një degë e Amurit), përgjatë kufijve më të ulët të vetë Amurit, dhe në gjysmën veriore të Sakhalinit. "Gilyak" është emërtimi Mançu. Folësit e tij njihen si Nivkh.