Ndryshimi mes inspektimeve të "Oqeani Atlantik"

39 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 217.21.144.102 (diskutimet) në versionin e fundit nga Nafie shehu.
(HahaahahahhahahahahhahahahahagahahhahhahagahaggagagagagagagagaGagaggaagahhahahahahhahahahhahahahahahhahahahahahahhahahahahahahhahahahahahhahah)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 217.21.144.102 (diskutimet) në versionin e fundit nga Nafie shehu.)
{{coord|0|N|25|E|source:wikidata|display=title}}
Oqeani Atlantik është i dyti për nga madhësia dhe shtrihet mïjnatgagsbbsggsgsgzgsgsgsvbsgshshshsgshsvzghdjxnsysbbsggdberopësmidis Evropës dhe Afrikës në anën lindore të tij, si dhe të Amerikës në brigjet perëndimore. Në lashtësi ai paraqiste fundin e botës që njihej si një pengesë e pakalueshme për lundruesit. Karakteristika më kryesore e relievit të tij nënujor është vargmali i Atlantikut, i cili shtrihet prej Islandës e deri në Antarktik. RroqeanikeRrymat kryesore oqeanike janë: E Golfit, Jug-ekuatoriale, Labradorit, Guinesë, e ishujve Kanare dhe e Bengalit. Në zonën e tij të mesme, shumë shpesh paraqiten edhe stuhitë tropikale, ndërsa në gjerësitë më të larta, dimrit paraqiten stuhi, valët e së cilave arrijnë lartësi deri më 20m.
{| class="wikitable"
|Karakteristikat e Oqeanit Atlantik janë: Sipërfaqja 106,57 milionë km2, kripshmëria 33-36 për mijë, temperatura e ujit prej 29 gradë celcius (Karaibe) deri në -3 gradë celcius (në ujërat polare)