Ndryshimi mes inspektimeve të "Kazakistani"

59 bytes removed ,  3 vjet më parë
Skeda Bayterek.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Hedwig in Washington
v (Shtova koordinatat)
(Skeda Bayterek.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Hedwig in Washington)
 
{{coord|48|N|69|E|source:wikidata|display=title}}
{{KUTIAKazakistani}}
 
== Ekonomia ==
 
[[Skeda:Bayterek.jpg|parapamje|Kulla Bajterek në Astana]]
Ekonomia kazake është më e madhja në Azinë Qendrore, falë rezerva të mëdha të fosileve djegëse dhe mineraleve e metaleve të ndryshme. Qeveria e Kazakistan planifikon që më 2018 të trefishojë prodhimin vendor bruto (PVB) të vitit 2000. PVB-ja kazake është rritur në vitet e fundit në shkallë mbi 9%. Kazakistani përfitoi nga chmimet e larta të naftës në fillimvitet 2000, ndërsa vazhdoi të eksportonte grurë, tekstil dhe gjedhe. Parashihet që kah viti 2010 Kazakistani të bëhet eskportuesi më i madh i uraniumit në botë.