Dallime mes rishikimeve të "Dendësia"

55 bytes added ,  4 vjet më parë
Shtova permbajtje
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.209.7) dhe riktheu rishikimin 1662262 nga Marbott)
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Dendësia''' në shkencat natyrore përkufizohet si sasia e materies përbrenda një vëllimi. Ky term përdoret edhe nga shkencat shoqërore ku si materie mund të merret diçka tjetër dhe në vend të vëllimit merret sipërfaqja sikur te rasti i dendësisë së popullsisë.
 
Formula për dendësi është ''dendësia=masa/vëllimi'' ose ''d=m/V''. Nga kjo formulë rrjedh dhe njësia për dendësinë ''kg/m<sup>3</sup>''.Dendesia tregon sasine e lendes per njesine e vellimit.
 
== Shiko dhe kete ==
Anonymous user