Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdyl Hamiti II"

332 bytes added ,  2 vjet më parë
+1 ref
v
(+1 ref)
Si pasojë e gjendjes përkeqësuese të Perandorisë Osmane pas rrëzimit të Abdyl Hamitit, Rafa Tevfik Bölükbaşı, i cili ishte anëtar i Komitetit të Bashkimit dhe Përparimit (''İttihat ve Terakki Cemiyeti''), i cili rrëzoi nga froni Abdyl Hamitin II, shkroi një poemë të quajtur "İstimdad", e cila tregon pendim e turqve në lidhje me rrëzimin e Abdyl Hamitit.<ref>{{Cite book|title=Lions of the golden apple|last=Effendi|first=Ayberk|publisher=Haqqbutler|year=2011|isbn=|location=Germany|pages=167–170|via=}}</ref>
 
Zbatoi ndaj shqiptarëve politikën e mohimit të të drejtave kombëtare dhe të shkombëtarizimit.<ref name="BöhlerBorodziej2014">{{cite book|author1=Jochen Böhler|author2=Wlodzimierz Borodziej|author3=Joachim von Puttkamer|title=Legacies of Violence: Eastern Europe’s First World War|url=https://books.google.com/books?id=jXnpBQAAQBAJ&pg=PA38|date=27 February 2014|publisher=De Gruyter|isbn=978-3-486-85756-6|page=38}}</ref> Abdyl Hamiti II kundërshtoi të gjitha kërkesat e [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjes Shqiptare të Prizrenit]] dhe e shtypi atë me dhunë, ndërsa nga ana tjetër mbante me privilegje krerët feudalë shqiptarë, që u shërbenin interesave të sundimit osman. Populli shqiptar bëri kryengritje të armatosura të njëpasnjëshme kundër tiranisë së Abdyl Hamitit në fund të shek. XIX deri në fillim të shek. XX. Shqiptarët morën pjesë në shpartallimin e komplotit të organizuar nga sulltani më 13.04.1909 kundër regjimit kushtetues. Më dështimin e komplotit Abdyl Hamiti u hoq nga froni.
 
== Referencat ==
{{reflist}}
 
{{Sulltanët e Perandorisë Osmane}}
[[Kategoria:Sulltanët e Perandorisë Osmane]]