Ndryshimi mes inspektimeve të "Violina"

59 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Violina''' është një instrument [[muzika|muzikor]].
 
== Historiku ==
U krijua rreth gjysmës së dytë të [[Shekulli XV|shek. XV]]. Shpikja e saj i atribuohet italianëve A. Brensino, Gasparo da Salo dhe A. Amati.