Dallime mes rishikimeve të "Atropina"

120 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
[[Skeda:Atropine Enantiomers Structural Formulae V.2.svg|parapamje|Atropina]]
'''Atropina''' nxirret nga gjethet dhe rrënjët e bimës [[Atropa belladonna]] dhe nga farat e bimës [[Datura stromanium]]. Kjo është [[substancë]] kristalore e cila shkrihet në 115,5 °C. Ka veprim të fortë helmues. Atropina përdoret në mjekim të syrit, sepse bën të mundshëm zgjerimin e bebzës së tij.
Atropina eshte substanc qe stimulon sistemin nervor, shpejtim i te rrahurave te zemres po ashtu ka efekt ne pa gjumsi.
 
 
{{Kujdes-med}}
Anonymous user