Dallime mes rishikimeve të "Gjuha hebraike"

59 bytes removed ,  4 vjet më parë
not encyclopedic
No edit summary
(not encyclopedic)
[[File:Alphabet Hebrew.png|thumb|Gjuha hebraike alfabeti]]
'''Hebraishtja''' ('''עִבְרִית''', '''‘Ivrit''')({{He|עברית}} ''‘Ivrit'', {{Audio|He-Ivrit-2.ogg|shqiptimi hebraisht}}) është një degë veriperëndimore e [[Gjuha semitike|gjuhës semitike]] nga familja e [[Gjuha Afro-Aziatike|gjuhës Afro-Aziatike]] që flitet nga më shumë se shtatë milionë njerëz në [[Izraeli|Izrael]] dhe bashkësitë [[Hebraizmi|hebraike]] në botë. Në Izrael është [[de facto]] gjuha e shtetit dhe e popullsisë, duke qenë një nga dy gjuhët zyrtare (me [[Arabishtja|gjuhën arabe]]), dhe flitet nga shumica dërmuese e popullsisë vendase.
 
3

edits