Dallime mes rishikimeve të "Napoli"

1 byte added ,  4 vjet më parë
v
v
v (→‎top: - stampa coords (duplicate), hoqa: {{Coord|40|50|0|N|14|15|0|E|display=title}} duke përdorur AWB)
v (v)
|autotekst=
}}
'''Napoli''' (në dialektin [[GjuhaArbërisht arbërishte(Itali)|arbërisht]] të shqipes: '''Napulë'''), është një qytet italian, kryeqytet i [[Provinca e Napolit|Provincës së Napolit]] dhe rajonit [[Kampania]].
 
Napoli ndodhet në një pozitë pothuajse qendrore në gjirin e Napolit, midis Vezuvit dhe fushës vullkanike të Campi Flegrei. Ai është qyteti i tretë italian për nga popullsia pas [[Roma|Romës]] dhe [[Milano]]s, si dhe zemra e një nga zonave metropolitane më të populluara në Europë, dhe i katërti në prodhimin e përgjithshëm ekonomik të vendit, pas [[Torino]]s.