Dallime mes rishikimeve të "Arra"

25 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Lista-: përmirësime teknike, zëvendësova: ''''' → ''' (3) duke përdorur AWB)
== Lista- ==
* '''Sektori ''Juglans'''. Rritet në lartësi 20–45 m, me frute të forta. Zhvillohet nga Evropa jug-lindore deri në Azinë qendrore.
** ''Juglans regia'' - arra persiane/arra e butë [[Skeda:ArraPerisiane.jpg|right|parapamje|Fruti i arrës së butë]]
** ''Juglans sigillata''
* '''Sektori ''Rhysocaryon'''. - RritetAmerikenAmerikën jugore dhe veriore.
** ''Juglans australis'' në teritorinterritorin e Argjentinës
** ''Juglans brasiliensis'' në teritorinterritorin e Brazilit
** ''Juglans californica'' në teritorinterritorin e Kalifornisë
** ''Juglans hindsii''
** ''Juglans hirsuta''
** ''Juglans soratensis''
** ''Juglans steyermarkii'' - Guatemalë
** ''Juglans venezuelensis'' - VenecuelëVenezuelë
* '''Sektori ''Cardiocaryon'''. Rritet në lartësi 40–90 cm me frute të buta. Zhvillohet ne veri-lindje të AzizëAzisë dhe në lindje të Amerikës Jugore
** ''Juglans ailantifolia''
** ''Juglans cinerea'' arra e puterit
[[Skeda:Juglans ailantifolia.jpg|right|240px|parapamje|Arra Japoneze]]
 
; Hibrite
* ''Juglans × bixbyi'' Rehd. - ''J. ailantifolia'' × ''J. cinerea''
* ''Juglans × intermedia'' Carr. - ''J. nigra'' × ''J. regia''
* ''Juglans × paradox'' Burbank - ''J. hindsii'' × ''J. regia''
* ''Juglans × royal'' Burbank - ''J. hindsii'' × ''J. nigra''
<!-- kategorizimi dhe ndëruiki -->
 
[[Kategoria:Botanikë]]
[[Kategoria:Fruta]]
[[Kategoria:Pemë]]
 
 
{{bio-cung}}