Dallime mes rishikimeve të "Shoshani"

4 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Shoshani''' është një fshat në [[Komuna Margegaj|Komunën Margegaj]], [[Rrethi i Tropojës |Rrethi i Tropojës]]. Fshati Shoshan, i permendur si vendbanim qe ne kohe te hershme, eshte vendosur ne pellgun e Valbones, ne trekendeshin e formuar nga lumi i Valbones, dega e tij Lumi i Gashit (Mollareka) dhe mali qe ngrihet thike ne veri. Ne perendim te fshatit, aty ku nise Gryka e Dragobise (Lugina e Valbones), ka qene nje kala e lashte e njohur nga vendasit me emrsi Kalaja e Qytetit.
 
Në afërsi të fshatit,pranë shtratit të [[Valbona (lum)|Valbonës]], në lartësinë 350 m mbi nivelin e detit gjendet një burim të madh karstik, që del në kontaktin litologjik midis depozitimeve fluvio-glaciare dhe shkëmbinjëve rrënjësore. Forma e tij është ajo e një hinke ku uji del me presion nga poshtë. Ka prurje rreth 1000 l/sek, ujë të pastër dhe të ftohtë. Krijon një mjedis shumë tërheqës. Ka vlera shkencore (gjeologjike, gjeomorfologjike, hidrologjike), kulturore, didaktike dhe turistike.
205

edits