Dallime mes rishikimeve të "Shoshani"

92 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Në afërsi të fshatit,pranë shtratit të [[Valbona (lum)|Valbonës]], në lartësinë 350 m mbi nivelin e detit gjendet një burim të madh karstik, që del në kontaktin litologjik midis depozitimeve fluvio-glaciare dhe shkëmbinjëve rrënjësore. Forma e tij është ajo e një hinke ku uji del me presion nga poshtë. Ka prurje rreth 1000 l/sek, ujë të pastër dhe të ftohtë. Krijon një mjedis shumë tërheqës. Ka vlera shkencore (gjeologjike, gjeomorfologjike, hidrologjike), kulturore, didaktike dhe turistike.
 
Fshati Shoshan është vendi i lindjes së patriotit të shquar të kombit [[Haxhi Zeka]].
 
{{AL-gjeo-cung}}
205

edits