Dallime mes rishikimeve të "Tretësirat"

318 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: rregullim i sintaksës)
No edit summary
'''Tretësirat''' - kur një substancë e tretshme tretet në tretës dhe asaj i zhduken thermijat, atë dukuri e quajmë tretje kurse përzierjen e fituar e quajmë tretësire. Komponentët e tretësirave janë dy : tretësi dhe substanca e tretshme.
- Tretes quajmë substancën që është më me shumicë, dhe i jep tretësirës gjëndjen agregate të saj.
 
- Substancë e tretur quhet substanca më me pakicë në tretësirë.
- Tretësirë quajmë një përzierje homogjene.
Llojet :
* tretësirë e ngopura, * Tretësirë e përqëndruar
* tretësirë e pangopur, * Tretësirë e holluar
* tretësirë e stërngopur.
Tretesirat mund te ndahen me ane te avullimit.
Anonymous user