Dallime mes rishikimeve të "Papa Kalisti III,Skënderbeu, Shqipëria dhe Kryqëzata (1455 - 1458)"

ishte "sundimi", por e zevendesova me "prezenca". Ne pergjithesi kemi shume libra si artikuj dhe s'jane gje tjeter vecse reklama, por ky eshte liber historik nga Valentini dhe teper i cmueshem.
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(ishte "sundimi", por e zevendesova me "prezenca". Ne pergjithesi kemi shume libra si artikuj dhe s'jane gje tjeter vecse reklama, por ky eshte liber historik nga Valentini dhe teper i cmueshem.)
{{grise|pa ref, jo neutral (p.sh. "zgjedha otomane")}}
[[Skeda:Papa Kalisti III,Skënderbeu, Shqipëria dhe Kryqëzata (1455 - 1458).JPG|thumb|200px]]
'''Papa Kalisti III, Skënderbeu, Shqipëria dhe Kryqëzata (1455 - 1458)''' Grup Autorësh. Botuesi: Plejad. Faqet e librit 304.
 
Ky vëllim ka për bazë të vet një punim të tre autorëve (Papa [[Matei Shembra|Matteo Sciambra]], At [[Zef Valentini]], Papa Ignazio Parrino) mbi dëshmitë që japin dokumentet e arkivës së [[Vatikani]]t mbi përkujdesjen e [[Papa]] Kalistit III për çlirimin e Shqipërisë dhe vendeve të tjera ballkanike nga sundimiprezenca otomanotomane dhe për organizimin e një Kryqëzate që do të vinte në krye të saj heroin tonë kombëtar, [[Gjergj Kastrioti]].
 
== Shih edhe këtë ==