Dallime mes rishikimeve të "Konfuci"

4 bytes added ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 217.73.141.112 (diskutimet) në versionin e fundit nga Punëtoria.
(gabim drejtshkrimor)
v (U kthyen ndryshimet e 217.73.141.112 (diskutimet) në versionin e fundit nga Punëtoria.)
[[Skeda:Confucius_02.png|thumb|right|'''Konfuci''']]
 
'''Konfuci''' (nga e folmja ''Pin-jin'' '''Kŏng Zĭ''' ose '''Kong Fuci''' ; nga e folmja ''Uade-gjile'' '''K´ung-cu''' ose '''K'ung-fu-cu''', fjalë për fjalë "Mjështër Kong", emri origjinal '''K´ung Q´iu''', emri letrar '''Qung-ni'''), ishte një mendimtar, mësues, politikan teorik dhe filozof kinez i famshëm, themelues i [[Konfucianizmi]]t. Jetoi rreth vitit [[551 p.e.s.]] deri në vitin [[479 p.e.s.]].
 
Mësimet e tija kanë ndikuar thellë jetën dhe mendimin [[Azia Lindore|Aziatik Lindor]]. Filozofia e tij thekson moralitetin vetjak dhe qeveritar, përpikërinë e marrëdhënieve shoqërore, drejtësinë dhe çiltërsinë. Këto vlera fituan njohje në [[Kina|Kinë]] mbi doktrinat e tjera si [[Legalizimi]] ose [[Daoizmi]] gjatë [[Dinastisë Han]]. Përdorën që atëherë si një drejtësi perandorake, mendimet e Konfucit janë zhvilluar në një sistem të mendimit filozofik të njohur si Konfucianizem. Ato u futen në [[Evropë]] nga [[jezuiti]] [[Matteo Ricci]] në shekullin e 18-te, që ishte i pari që latinizoi emrin "Confuzius". Mësimet e tija janë të njohura më parë nëpërmjet [[Analekteve]], një mbledhje e vogël e diskutimeve të tija me nxënësit e tij, te përpiluara pas vdekjes.