Dallime mes rishikimeve të "Historia e Emirateve të Bashkuara Arabe"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Historia e Emiratet të Bashkuara Arabe''' Që nga shekulli i XVIII-të, tokat të cilat më vonë do të njihen si Emirate, gjendeshin nën ndikimin e britanikëve. Pirateria e e...)
 
No edit summary
 
Që nga shekulli i XVIII-të, tokat të cilat më vonë do të njihen si Emirate, gjendeshin nën ndikimin e britanikëve.
[[Skeda:Flag of the Trucial States.svg|thumb|left|200px|[[Trucial State]]]]
 
Pirateria e evropianëve dhe vendasve u ndal më marrëveshjen në mes Britanisë së Madhe dhe shtatë emirëve të bregdetit më 1820. Lidhja e shtatë shteteve daton që më 1892, m marrëveshjen e quajtur ''Trucial State'' ku njeh si të vetmin patron mbrojës Britanin e Madhe<ref>{{Cite book|title=Judicial System in The Trucial Coast|last=Al Falahi|first=Noora|publisher=Hamdan Bin Mohammad Heritage Center|year=2014|isbn=|location=|pages=19}}</ref><ref>{{cite web|author=Tore Kjeilen |url=http://looklex.com/e.o/trucial_states.htm |title=Trucial States |publisher=Looklex.com |date=2007-04-04 |accessdate=2009-07-15}}</ref>.