Dallime mes rishikimeve të "Historia e Emirateve të Bashkuara Arabe"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Së bashku me vendet tjera arabe në gjirin persik, mundohen që të arrijnë një koncept të përbashkët të mbrojtjes në rajonin e gjirit.
 
== Emirati i Dubait ==
==Referenca==
Kryeqendra e emiratit është [[Dubai]], sipas të cilit është emëruar. Në dhjetor të vitit 1971, Emirati i Dubait u bashkua me [[Emirati i Abu Dabit|Emiratin e Abu Dabit]] dhe emiratet tjera për të formuar [[Emiratet e Bashkuara Arabe]]. Deri atëherë emiratet ishin nën protektoratin britanik. Emiri i emiratit është [[Muhamed bin Rashid el Maktum]].
 
== Referenca ==
<references/>