Dallime mes rishikimeve të "Historia e Emirateve të Bashkuara Arabe"

== Emirati i Dubait ==
Kryeqendra e emiratit është [[Dubai]], sipas të cilit është emëruar. Në dhjetor të vitit 1971, Emirati i Dubait u bashkua me [[Emirati i Abu Dabit|Emiratin e Abu Dabit]] dhe emiratet tjera për të formuar [[Emiratet e Bashkuara Arabe]]. Deri atëherë emiratet ishin nën protektoratin britanik. Emiri i emiratit është [[Muhamed bin Rashid el Maktum]].
 
== Sharxha ==
Sharxha ishte një nga qytetet më të pasura në këtë rajon me një zgjidhje në ekzistencë për më shumë se 5000 vjet. Klani Kavasimi (fisi Huvaila) e kanë themeluar Sharjahin dhe pëafërsisht 1727 e shpallë Sharxhain pavarësi.
 
Më 2 dhjetor 1971, së bashku me [[Ebu Dhabi]], [[Dubai]]n, Axhmanin, Umm el-Kavain dhe Fuxhaira u bashkuan pë ta formuar Emiratet e Bashkuara Arabe. Emirati i shtatë, Res el-Haime u bashkua më 10 shkurt 1972, i cili ka fqinjë të madhe të cilët nuk janë arab.
 
== Referenca ==