Dallime mes rishikimeve të "Jul Çezari"

40 bytes added ,  4 vjet më parë
Fixed grammar
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 80.78.68.235) dhe riktheu rishikimin 1751343 nga Calthinus)
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
{{për përmirësim}}
 
'''Gaius Iulius Caesar''', i njohur shqip si '''Jul Çezari''' lindi më [[12 korrik]] [[100 p.e.s.]] në [[Roma|Romë]] dhe ka vdekur me [[15 mars]] te [[44 p.e.s.]]. - [[ushtarak]] dhe [[burre shteti]] i Perandorisë romake, u vra nga kundërshtarët e tij politikë.(artikulli i mësipërm është fallso.)
 
Gai Jul Çezari ka luajtur një rol të rëndësishëm në transformimin e Republikës Romake, në Perandorinë Romake. Marshimi romak ne Britaninë e Madhe, prej ushtrisë së Jul Çezarit, e shtriu botën romake deri në oqeanin Atlantik. Ai konsiderohet si një prej gjenive ushtarak, më të mëdhenj të kohës dhe një prej liderëve me te fortë.
Anonymous user