Dallime mes rishikimeve të "Muzika"

230 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Muzika''' është formë e [[arti]]t, mediumi i së cilës është [[zëri]] i organizuar në kohë. Elementet kryesore të muzikës janë [[toni]] (ku përfshihen [[melodia]] dhe [[harmonia]]), [[ritmi]] (bashkë me konceptet e afërta që janë [[tempo]], [[metri]] dhe [[artikulimi]]), [[dinamika]], si dhe kualiteti zënor.Veprat e muzikës sado që të jenë te ndryshme,te krijuara ne kohë të ndryshme,kanë diqka të përbashkët,diqka që i mban gjallë:ato vijnë nga zemra-kompozitorët e mëdhenj janë te sinqertë sikurse edhe veprat e tyre.
 
== Shiko edhe... ==
Anonymous user