Dallime mes rishikimeve të "Shpirti"

9 bytes removed ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
[[Figura:RobertFuddBewusstsein17Jh.png|thumb|200px|]]
 
Fjala shqipe '''shpirt''' e ka prejardhjen nga [[latinishtja]] ''spiritus'' - [[Fryma|frymë]].
:''Shpirti është pjesa jolëndore e [[njeriu]]t, e pavdekshme dhe e mençur, aftësia e të gjykuarit dhe e të dalluarit midis së keqëskeqes dhe së mirës, [[mendja]] dhe [[ndërgjegjja]], fryma, fuqia shtytëse për të krijuar, vepruar, menduar dhe përfytyruar. Shpirti është [[zëri]] i brendshëm i njeriut.''
 
Sipas [[Feja|fes]], shpirti shkëputet nga [[trupi]] i njeriut vetëm me [[Vdekja|vdekjen]] e tij trupore. Disa njerëz mendojnë se pa trupat e tyre, shpirtërat mund të ekzistojnë ende në tokë dhe në vende të tjera si [[parajsa]] ose [[ferri]]. Disa besojnë që shpirtërat mund të flasin me njerzit, apo ndryshojnë gjërat në botë. Shumë fe e ndalojnë në çdo mënyrë komunikimin me shpirtëra të tillë, por disa e përfshijnë këtë si pjesë të ushtrimit të tyre.
 
Sipas [[Feja|fes]], shpirti shkëputet nga [[trupi]] i njeriut vetëm me [[Vdekja|vdekjen]] e tij trupore. Disa njerëz mendojnë se pa trupat e tyre, shpirtëratshpirtrat mund të ekzistojnë ende në tokë dhe në vende të tjera si [[parajsa]] ose [[ferri]]. Disa besojnë që shpirtëratshpirtrat mund të flasin me njerzitnjerëzit, apo ndryshojnë gjërat në botë. Shumë fe e ndalojnë në çdo mënyrë komunikimin me shpirtërashpirtra të tillë, por disa e përfshijnë këtë si pjesë të ushtrimit të tyre.
==Domethënia e fjalës==
 
==Shpirti në filozofi==
 
==Shpirti në shkencë==
 
==Shpirti në fe==
 
==Përdorimet [[Metafizika|metafizike]] dhe [[Metafora|metaforike]]==
 
* [[Spiritizmi]]
* [[Truri]]
 
==Lidhje të jashtme==
* http://www.selfknowledge.com/91452.htm
* [[Manfred Spitzer]]: [http://www.br-online.de/cgi-bin/ravi?verzeichnis=alpha/geistundgehirn/v/&file=spitzer_14.rm&g2=1 Foto nga shpirti i gjallë:] [[RealVideo]] nga kanali televiziv [[BR-alpha]], seritë "Shpirti dhe truri". Gjermanisht rreth 15 minuta. Për të shikuar këtë video nevojitet programi RealVideo.
 
<!--[[Category:Spiritualitet]]-->
[[Category:filozofi]]
 
12.723

edits