Dallime mes rishikimeve të "Hinduizmi"

476 bytes added ,  4 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.87.218) dhe riktheu rishikimin 1773481 nga 1l2l3k
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.87.218) dhe riktheu rishikimin 1773481 nga 1l2l3k)
fe qe nuk beson ne nje zot[[Skeda:Aum calligraphy Red.svg|thumb|200px|Simboli i Hinduizmit]]
[[Skeda:SingaporeHindu01.jpg|250px|thumb|Hyrja e një tempulli Hindu në Singapur]]
[[Skeda:Chamundi-hills.jpg|thumb|[[Tempulli hindu|Tempull Hindu]]]]
 
Fetë që kanë lindur dhe janë zhvilluar në gadishullin indian quhen fe indiane. Krahas ngjashmërisë së karaktereve gjenerale të tyre, këto, me ndikimin e themeluesve dhe me zhvillimin historik të tyre, kanë specifika dhe zhvillim të posaçëm. Në krye të tyre qëndron feja tradicionale e gadishullit indian, '''hinduizmi'''. Këtë e ndjekin budizmi, jogizmi, xhajnizmi, si dhe rrymat dhe fraksionet e tjera të tyre.
 
== Hinduizmi ==