Dallime mes rishikimeve të "Gjuha perse"

v
→‎top: Rregullime markup-i. duke përdorur AWB
(Me shume detaje per gjuhen perse)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (→‎top: Rregullime markup-i. duke përdorur AWB)
}}
 
'''Gjuha perse''' (persishtja) është një gjuhë iranike që flitet ne [[Irani]], [[Afghanistan]] dhe [[Taghistan]]. Është e klasifikuar si vazhdim i persishtës së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i përsishtës së vjetër, gjuha e Parandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjajshme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
 
Me një histori të gjatë para Islamit (kur ishte përsishtja e mesme), përsishtja ishte gjuha e parë në botën Islame që e thyej monopolinë e arabishtës në letërsi. Kështu u popullarizu përsishtja në shkrimin e poezisë në botën lindore.
'''Dijalekte '''
 
__INDEX__
{{cung}}
 
[[Kategoria:Gjuhë|Perse]]
[[Kategoria:Gjuhët iranike|Perse]]
 
 
{{cung}}
 
[[gu:ફારસી]]
[[new:फारसी भाषा]]
__INDEX__