Dallime mes rishikimeve të "Kelmendi"

21 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Malësia e '''Kelmendit''' shtrihet në skajin verior të [[Alpet Shqiptare |Alpeve Shqiptare]]. Në kuptimin etnografik, fisi i Kelmendit bën pjesë në malet e [[Malësia e Madhe |Malësise së Madhe]]. Sipas shtrirjes së vjetër fisnore Kelmendi kufizohet me Hotin, Kastratin dhe Shalën në Jugjug, me Gash e [[Krasniqe]] në Lindjelindje, kurse me Vasojeviqët, Kuçin, Triepshin dhe Gruden në Veriveri. Banorët e këtij fisi, banojnë kryesisht rreth dy burimeve të lumit Cem, Vuklit dhe Selcës dhe lumit të Vermoshit. Komuna e Kelmendit sot ka 6344 banorë, të përqëndruar në fshatrat: Vermosh, Lëpushë, Selcë, Tamarë, Brojë, Kozhnja, Nikç, dhe Vukël.
 
[[Category:Tropojë]]
12.723

edits