Ndryshimi mes inspektimeve të "Korça"

6 bytes added ,  2 vjet më parë
Fixed typo
(Fixed typo)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
(Fixed typo)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
=== Sundimi osman ===
Në vitin 1440 osmanët pushtuan zonën e Korçës. Qyteti modern i Korçës u formua në shekullin XV kur [[Iljaz Bej Mirahori|Iljaz bej Mirahori]]<ref name="Iliaz Bej Mirahori">'''Iljaz Hoxha''' i njohur edhe si Iljaz Bej Mirahori ishte udhëheqës i Jeniçerëve shqiptarë, shkencëtar dhe mësues personal i sulltanit Bajaziti II. Hoxha u martua me të bijën e sulltan Mehmetit II, Pushtuesit, i cili e emëroi sanxhakbej të zonës së Korçës. Iljazi e zhvilloi Korçën si nga ana kulturore edhe ushtarake. Në 1484 (ose 1496) ndërtoi xhaminë e qytetit. Sot një lagje në Stamboll mban emrin e Iljaz Mirahorit.</ref> e zhvilloi Korçën sipas urdhrit të [[Mehmet Fatihu|Sulltan Mehmeti II]]. Ilazji i kishte shërbyer sulltanit në rrethimin e Kostandinopojës në vitin 1453. Nën pushtimin osman Korça me emrin “Göricë” ishte sanxhak i vilajetit të Manastirit.
Por xhamia ishte ndërtimi I parë i Illjaz bej Mirahorit, sepse përreth lulëzoi Pazari I vjetër I KorcesKorçës. Fillimisht dyqanet ishin të ndërtuar me dërrasa por pas tre drejeve, tregtarettregtarët filluan te perforconinpërforconin ndertesatndërtesat. Ne Pazar gjendeshin 16 hane, sot qendrojne ne kembe vetem 4 prej tyre. Ne pazar tregtoheshin mallrat nga Greqia, Turqia, Venecia, Trieste etj. Aty gjeje çdo gje, qe nga prodhimet blegtorale e deri te bizhute e shtrenjta.
Korça përmendet edhe gjatë luftës Veneto-turke (1644-1669), ku tregtarët elbasanas ndiqnin rrugën e gjatë me shumë stacione Elbasan-Korçë-Sarandë-Korfuz-Venedik. Në Korçë ata shisnin prodhime manifakturaile dhe blinin prodhime blektoriale.