Ndryshimi mes inspektimeve të "Berati"

91 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 109.69.5.174) dhe riktheu rishikimin 1791375 nga 1l2l3k)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| PORTAL = PO
}}
'''Berati''' është qytet me rreth 65.000 banorë dhe njëra nga dy bashkitë e [[Rrethi i Beratit|Rrethit të Beratit]] që bën pjesë në [[Qarku i Beratit|Qarkun e Beratit]]. Trojet e Beratit, sipas arkeologëve kanë qenë të banuara nga njerëz të civilizuar që nga shekulli VII para erës sonë.Berati vleresohet si qyteti i pare me i bukur ne Shqiperi dhe i dyti ne Europe pas Parisit.
 
== Gjeografia ==
6

edits