Ndryshimi mes inspektimeve të "Berati"

91 bytes removed ,  2 vjet më parë
U kthye versioni 1800085 i bërë nga JrTrojan (diskutimet): rv
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(U kthye versioni 1800085 i bërë nga JrTrojan (diskutimet): rv)
| PORTAL = PO
}}
'''Berati''' është qytet me rreth 65.000 banorë dhe njëra nga dy bashkitë e [[Rrethi i Beratit|Rrethit të Beratit]] që bën pjesë në [[Qarku i Beratit|Qarkun e Beratit]]. Trojet e Beratit, sipas arkeologëve kanë qenë të banuara nga njerëz të civilizuar që nga shekulli VII para erës sonë.Berati vleresohet si qyteti i pare me i bukur ne Shqiperi dhe i dyti ne Europe pas Parisit.
 
== Gjeografia ==