Ndryshimi mes inspektimeve të "Betim Muço"

përditësim
v (→‎Edukimi: rregullime mark up-i duke përdorur AWB)
(përditësim)
{{Leter ditëlindje|1947}}
{{Leter vendlindje| Tiranë }}
<!--{{Leter ditëvdekje|13 prill 20042015}}-->
<!--{{Leter vendvdekje|}}-->
{{Leter kombësia| shqiptare }}
<!--{{Leter mirnjohje|[[#Mirënjohje]]}}-->
{{Leter Tabela Fund}}
'''Betim Muço''' lindi në ([[Tirana|Tiranë1947]], në vitin -[[19472015]],) ështëishte shkrimtar [[shqiptar]].
 
== Edukimi ==
Betim Muço lindi në [[Tirana|Tiranë]] më 1947. Studioi për fizikë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]].
Punoi fillimisht si mësues në [[Kruja|Krujë]]. Nga [[1974]] deri në [[2001]] punoi si sizmolog ne Institutin e Sizmologjise të Akademisë së Shkencave në [[Tirana|Tiranë]], ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e më pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs e Nabokov.
 
3.727

edits