Dallime mes rishikimeve të "Centimetri"

8 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q174728 (translate me))
|}}
 
'''Centimetri''' (nga ''lat. centesismus'' = qinda pjesë dhe ''gr. μέτρον'' = matës, masë ) është njësi matëse që rrjedhë nga [[Sistemi SI]] dhe përbëhet nga njësia bazë [[metri]] dhe parashtesa për njësi [[Parashtesat e Sistemit Ndërkombëtar|centi]]. Është e njëqinda pjesë e metrit dhe shkruhet me simbolin '''cm'''.
Centrimetri si shprehje përdoret në lëmi të ndryshme të shkencës dhe në jetën e përditshme kur flitet për gjatësi të nivelit më të vogël së metri. Këtu përdoren edhe shprehjet si gjatësi të nivelit centrimetrike.
 
CentrimetriCentimetri si shprehje përdoret në lëmi të ndryshme të shkencës dhe në jetën e përditshme kur flitet për gjatësi të nivelit më të vogël së metri. Këtu përdoren edhe shprehjet si gjatësi të nivelit centrimetrikecentimetrike.
Konvertimi i gjatësisë së shprehur në centrimetra, në metra bëhet duke marrë për bazë: një centrimetër i përgjigjet të njëqindës pjesë të metrit. '''1cm =100 mm =10<sup>-2</sup>m = 0,01m''' dhe '''1m =10 <sup>2</sup> mm = 100cm'''
 
Konvertimi i gjatësisë së shprehur në centrimetracentimetra, në metra bëhet duke marrë për bazë : një centrimetërcentimetër i përgjigjet të njëqindës pjesë të metrit. '''1cm1 cm = 100 mm = 10<sup>-2</sup>m = 0,01m01 m''' dhe '''1m1 m = 10 <sup>2</sup> mm = 100cm100 cm'''
 
== Shiko dhe këtë ==
* [[Metri]]
* [[Parashtesat e Sistemit SI]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://calc.skyrocket.de/en/ Llogaritja (konvertimi) e njësive të gjatësisë (Online)]