Ndryshimi mes inspektimeve të "Michelle Pfeiffer"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Infobox person | emri = Michelle Pfeiffer | foto = Michelle Pfeiffer 2007.jpg | përshkrimi = Pfeiffer in 2007 | emër tjetër = Michelle Marie Pfeiffer | datëlindja = {{Birth date|...)
 
| family = [[Dedee Pfeiffer]] (sister)
}}
 
'''Michelle Marie Pfeiffer''' (/faɪfər/; lindur më 29 prill të vitit 1958) është një aktore amerikane, këngëtare dhe producente. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në vitin 1978 dhe kishte rolin e saj të parë drejtues në filmin muzikor Grease 2 (në vitin 1982), para se të merrte vëmendjen e përgjithshme në vitin 1983 për shfaqjen e saj në filmin e krimit Scarface. Ndërmjet vitit 1987 dhe vitit 1989 ajo luajti në ''The Witches of Eastwick'', ''Tequila Sunrise'', ''Married to the Mob'' dhe ''The Fabulous Baker Boys'', për të cilën ajo mori një nominim të Akademisë si Aktorja më e mirë mbështetëse, ''The Russian House'' dhe ''The Fabulous Baker Boys'', për të cilat ajo mori një nominim si Aktorja më e Mirë, një nominim i përsëritur në rolin e saj të vitit 1992 në filmin ''Love Field''. Në vitin 1992, Pfeiffer gjithashtu luajti rolin e Catwoman tek ''Batman Returns'' ; Më vonë, Pfeiffer portretizoi një numër rolesh udhëheqëse në filma të tillë si ''Dangerous Minds'' (1995), ''What Lies Beneath'' (2000), ''Hairspray'' (2007) dhe ''Dark Shadows'' (2012).
 
Pfeiffer u nominua për Çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë mbështetëse dhe fitoi çmimin BAFTA për aktoren më të mirë në rolin mbështetës për filmin ''Dangeorous Liaisons'' (1988) dhe u nominua për çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë dhe fitoi çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë - Drama e Filmit ''The Fabulous Baker Boys'' (1989). Ajo mori një nominim të tretë të Oscar për ''Love Field'' (1992). Rolet e saj të tjera të filmit përfshijnë ''The Witches of Eastwick'' (1987), ''Married to the Mob'' (1988), ''Frankie and Johnny'' (1991), ''The Age of Innocence'' (1993), ''Wolf'' (1994), ''White Oleander'' (2002), ''Mother!'' (2017) dhe ''Murder on the Orient Express'' (2017). Ajo mori nominimin e saj të parë Emmy Award për portretizimin e Ruth Madoff në filmin televiziv HBO The Wizard of Lies (2017).