Ndryshimi mes inspektimeve të "Michelle Pfeiffer"

 
Në rekomandimin personal të Demme, Pfeiffer u bashkua me aktorët e rrezikshëm të Stephen Frears (1988) së bashku me Glenn Close dhe John Malkovich, duke luajtur me viktimën e virtytshme të joshjes, Madame Marie de Tourvel. Performanca e saj fitoi brohoritjen e saj të përhapur; Hal Hinson nga The Washington Post e pa rolin e Pfeiffer si «më pak të dukshme dhe më të vështira.» Asgjë nuk është më e vështirë të luajë sesa virtyt, dhe Pfeiffer është mjaft i zgjuar që të mos provojë, por ajo e mishëron atë. është një pasuri e madhe dhe mënyra si përdoret e bën atë të duket një aspekt i spiritualitetit të saj ". [26] Ajo fitoi çmimin BAFTA për Aktoren më të Mirë në një Rolin Mbështetës<ref>{{cite news |url=https://www.washingtonpost.com/wp-srv/style/longterm/movies/videos/dangerousliaisonsrhinson_a0a8d4.htm |title=Dangerous Liaisons |newspaper=The Washington Post |date= January 13, 1989 |accessdate=October 23, 2008}}</ref> dhe mori nominimin për Çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë Mbështetëse.<ref>{{cite web |url=http://www.bafta.org/awards/film/nominations/?year=1989 |title=Past winners and nominees – Film nominations 1989 |website=British Academy of Film and Television Arts |accessdate=April 28, 2011 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20110525123102/http://www.bafta.org/awards/film/nominations/?year=1989 |archivedate=May 25, 2011 |deadurl=no |df=mdy }}</ref>.<ref>{{cite web |url=http://www.oscars.org/oscars/ceremonies/1989 |title=61st Academy Awards winners |website=Academy of Motion Picture Arts and Sciences |accessdate=April 28, 2011}}</ref>
 
 
===2017: Rivendosja e karrierës===
Pfeiffer ka deklaruar se mungesa e saj e veprimit gjatë viteve 2000 ishte për shkak të fëmijëve të saj,<ref>{{cite episode |title=[[Live! with Kelly and Michael]] |series=Live with Kelly and Michael |network=[[American Broadcasting Company|ABC]] |airdate=September 11, 2013}}</ref> and now with both her children away at college, she intends to "work a lot".<ref name="thefamilynyc">{{cite web |url=http://watch.accesshollywood.com/video/michelle-pfeiffer-dreading-her-soon-to-be-empty-nest/2665260099001 |title=Michelle Pfeiffer 'Dreading' Her Soon-To-Be-Empty Nest |website=[[Access Hollywood]] |accessdate=November 13, 2017 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130926061210/http://watch.accesshollywood.com/video/michelle-pfeiffer-dreading-her-soon-to-be-empty-nest/2665260099001 |archivedate=September 26, 2013 }}</ref> dhe tani me të dy fëmijët e saj larg në kolegj, ajo ka ndërmend të "punojë shumë". [106] Ajo ka komentuar se ajo ndjen se performanca e saj më e mirë është "ende në të" dhe se ajo mendon se kjo është ajo që e mban të shkuarën. [107] Ajo luajti në dramën e pavarur Ku është Kyra? si një grua e ndjeshme dhe e brishtë që humbet nënën e saj dhe "përballet me një krizë në të cilën ajo duhet të gjejë një mjet për mbijetesë, duke fshehur përpjekjet e saj nga dashnorja e saj e re". Filmi u shfaq në Festivalin e Filmit Sundance më 23 janar. [108] Vrasja e filmave që do të ndiqnin do të nxiste mediat të dublojnë rigjallërimin e karrierës së Pfeiffer një "Pfeiffer-sance". [109] [110]
 
Ajo zbriti rolin e Ruth Madoff për dramën HBO Films The Wizard of Lies, bazuar në librin me të njëjtin emër. Filmi, i drejtuar nga Barry Levinson, e bashkon atë me aktorin Robert De Niro, i cili luajti burrin e saj, financierin e turpëruar Bernard Madoff. [111] Magjistari i Lies u shfaq në HBO më 20 maj 2017, duke mbledhur kritika të favorshme nga kritikët dhe një audiencë prej 1.5 milion shikuesish, shikueshmëria më e madhe e HBO-së për një film në katër vjet. [112] Tolucan Times vuri në dukje se Pfeiffer "vjedh shfaqjen si gruaja e Madoffit, Ruth, dhe është një lookalike mbresëlënëse" [113], ndërsa Los Angeles Times pohoi: "Si Ruth, Pfeiffer bindshëm portretizon një grua të pamëshiruar të lënë me asgjë krejtësisht- ajo humbi shtëpitë e saj , statusi dhe, më e rëndësishmja, marrëdhënia e saj me bijtë e saj ". [114] Pfeiffer shënoi nominimin e saj të parë Emmy për performancën e saj në kategorinë e aktores mbështetëse të pazgjidhura në një seri ose film të kufizuar. [115] Ajo luajti në filmin e filmit horror psikologjik Darren Aronofsky, Nënë !, përballë Jennifer Lawrence dhe Javier Bardem, i cili u lirua më 15 shtator nga Paramount Pictures. Filmi mori përgjithësisht përshtypje pozitive, edhe pse polarizuese. Performanca e Pfeiffer u vlerësua në mënyrë kritike, me shumë që deklaruan se ishte e denjë për një nominim të Oskarit. [117] Ajo është gjithashtu pjesë e një ansambli të hedhur në përshtatjen e Kenneth Branagh të vrasjes së Agatha Christie në Orient Express. Filmi u lirua më 3 nëntor 2017. [118] Pfeiffer këndon këngën "Never Forget", e cila luan mbi kreditë mbyllëse të filmit dhe shfaqet në fonetën zyrtare të filmit. [119]
 
==Referenca==