Dallime mes rishikimeve të "DigitAlb"

292 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
[[File:Digitalb logo.svg|thumb|Shenja Dalluese e Digitalb.]]
 
'''DigitAlb''' është platformë dixhitale satelitore dhe tokësore [[Shqiptare]] nga DigitAlb Sh.A.{{citim i duhur}}. DigitAlb, filloi transmetimet më [[15 korrik]] të vitit [[2004]], dhe (si më datë [[6 shkurt]] [[2009]]) mbulon me sinjal dixhital tokësor qytetet kryesore të Shqipërisë : [[Tiranë]], [[Durrës]], [[Krujë]], [[Elbasan]], [[Vlorë]], dhe [[Shkodër]] {{citim i duhur}}., Në [[2006]] DigitAlbKorce, lëshon DigitAlb MobilePogradec, iFier. bazuarLushnje etj. teknologjinë [[DVB-H]] (nga [[anglishtja]] ''Digital Video Broadcasting - Handheld'') për transmetimin e programeve.
 
Në [[dhjetor]] të vitit [[2007]] DigitALB implementon në platformën satelitore të ekzistueshme transmetimin [[HDTV]], në shume kanale të reja (HD 1, HD 2, HD 3, HD 4, HD 5, HD 6) si dhe kanale te tjera HD si nat geo HD etj.
 
== Informacionet teknike ==
7

edits