Ndryshimi mes inspektimeve të "Perandoria Osmane"

Perandoria osmanli
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Perandoria osmanli)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
}}
 
'''Perandoria Osmane''Osmanliabdh' ([[Gjuha osmane|osmanisht]]: دولت عليه عثمانیه‎, ''Devlet-i ʿAlīye-i ʿOsmānīye''; [[Gjuha turke|turqisht]]: ''Osmanlı İmparatorluğu'' ose ''Osmanlı Devleti''), e njohur edhe si '''Perandoria Turke''',<ref name="Hamish">{{cite book|url=https://books.google.be/books?id=Jb4DCgAAQBAJ&dq=The+Oxford+Handbook+of+Early+Modern+European+History,+1350-1750:+Volume+II&hl=nl&source=gbs_navlinks_s|title=The Oxford Handbook of Early Modern European History, 1350–1750: Volume II|year=2015|page=612|author=Hamish Scott}}"The Ottoman Empire-also known in Europe as the Turkish Empire"</ref> ishte një [[Perandoria|perandori]] e themeluar në fund të [[Shekulli XIII|shekullit XIII]] në [[Azia e Vogël|Azinë e Vogël]] veriperëndimore, gjëgjësisht në rrethinën e [[Provinca Bilexhik|Bilexhikut]] dhe [[Provinca Bilexhik|Sëgytit]], nga kreu fisnor [[Turqit|oguz turk]] [[Osmani i I|Osmani]].<ref>{{Cite book|title=Osman's Dream: The Story of the Ottoman Empire, 1300–1923|last=Finkel|first=Caroline|publisher=Basic Books|isbn=978-0-465-02396-7|pages=2, 7}}</ref> Pas vitit 1354, osmanët kaluan në [[Evropa|Evropë]], dhe me pushtimin e [[Gadishulli Ballkanik|Ballkanit]], Bejllëku Osman u kthye në një perandori transkontinentale. Osmanët i japën fund [[Perandoria Bizantine|Perandorisë Bizantine]] në vitin 1453 me pushtimin e [[Konstandinopoja|Konstandinopojës]] nga [[Mehmet Fatihu]].<ref name="Quataert2005">{{cite book|url=https://books.google.com/books?id=OX3lsOrXJGcC|title=The Ottoman Empire, 1700–1922|last=Quataert|first=Donald|date=2005|publisher=Cambridge University Press|isbn=978-0-521-83910-5|edition=2|page=4}}</ref>
 
Gjatë [[Shekulli XVI|shekujve XVI]] dhe [[Shekulli XVII|XVII]], në kulmin e fuqisë së saj nën sundimin e [[Sulejmani i Madhërishëm|Sylejmanit të Madhërishëm]], Perandoria Osmane ishte një perandori shumëkombëshe e shumëgjuhëshe, që sundonte mbi pjesën më të madhe të [[Evropa juglindore|Evropës juglindore]], pjesë të [[Evropa Qendrore|Evropës qendrore]], [[Azia Jugperëndimore|Azisë perëndimore]], [[Kaukazi (regjion)|Kaukazit]], [[Afrika veriore|Afrikës veriore]], dhe [[Afrika lindore|Bririt të Afrikës]].<ref>{{cite web|url=http://www.oxfordislamicstudies.com/article/opr/t125/e1801?_hi=41&_pos=3|title=Ottoman Empire|publisher=Oxford Islamic Studies Online|date=6 May 2008|accessdate=26 August 2010}}</ref> Në fillimin e shekullit XVII, perandoria përfshinte 32 [[Vilajeti|elajete]] dhe shtetet e shumta vasale.
27

edits