Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Ohrit"

1.832 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
{{coord|41.00|N|20.45|E|source:wikidata|display=title}}
{{cung}}
{{Infobox sipërfaqe ujore
[[Skeda:Ohridsoeen.jpg|thumb|230px|Liqeni i Ohrit]]
| emri = Liqeni i Ohrit
| emri_vendas =
| emri_vendas_gjuha =
| emër_tjetër = Liqeni i Pogradecit<br>Охридско Езеро
| image = Ohridsoeen.jpg
| alt =
| caption = Liqeni i Ohrit
| foto_batimetria =
| alt_batimetria =
| titulli_batimetria =
| vendi = {{ALB}}, {{MKD}}
| grupi =
| kordinatat = {{coord|41.00|N|20.45|E|sourcetype:wikidatawaterbody|display=inline,title}}
| lloji =
| pjesë_e =
| etimologjia =
| hyrje =
| lumenj =
| dalje =
| oqeane =
| pellgu =
| pellgu_ref =
| shtetet_pellgut =
| agjencia =
| përcaktimi =
| data_ndërtimit = <!-- {{Start date|YYYY|MM|DD}} -->
| inxhinier =
| data_përmbytja = <!-- {{Start date|YYYY|MM|DD}} -->
| gjatësia =
| gjatësia_ref =
| gjerësia =
| gjerësia_ref =
| sipërfaqja =
| sipërfaqja_ref =
| thellësia =
| thellësia_ref =
| thellësia_maks =
| thellësia_maks_ref =
| vëllimi =
| vëllimi_ref =
| koha_qëndrimit =
| kripshmëria =
| bregu =
| bregu_ref =
| lartësia =
| lartësia_ref =
| ngrin =
| ishuj =
| seksionet =
| kanale =
| benches =
| qytetet =
| pushpin_map =
| pushpin_label_position = <!-- left, right, top or bottom -->
| pushpin_map_alt =
| pushpin_map_caption =
| latd = |latm = |lats = |latNS = <!-- N or S -->
| longd = |longm = |longs = |longEW = <!-- E or W -->
| website =
| referenca =
}}
[[Skeda:Ohrid and Prespa lakes topographic map.svg|thumb|230px|Harta topografike e Ohrit dhe Prespës]]
'''Liqeni i Ohrit''' edhe ''' Liqeni i Pogradecit''' ({{lang-mk|Охридско Езеро/Ohridsko Ezero}}) është një nga liqenet më të mëdha në [[Gadishulli Ballkanik|Gadishullin Ballkanik]] dhe llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në botë. Ai gjendet në një lartësi mbidetare prej 695 [[metri|metrash]] dhe ka një sipërfaqe prej 349 km². Pika më e thellë e liqenit është 289 metra. Pjesa më e madhe e liqenit i përket [[Maqedonia|Maqedonisë]], kurse pjesa tjetër i përket [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Në bregun e liqenit shtrihen tre qytete të mëdha: [[Ohri]] dhe [[Struga]] në Maqedoni dhe [[Pogradeci]] në Shqipëri.
 
== Furnizimi me ujë ==