Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtjefëni"

17 bytes removed ,  2 vjet më parë
Shen Shtjefni i thone edhe ortodokset e Shkodres, diferenca eshte qe Shen Stefani eshte gjuhe standarde shqipe, Shen Shtjefni eshte gegerisht
v (1l2l3k zhvendosi faqen Shtjefni tek Shën Shtjefni)
(Shen Shtjefni i thone edhe ortodokset e Shkodres, diferenca eshte qe Shen Stefani eshte gjuhe standarde shqipe, Shen Shtjefni eshte gegerisht)
[[Skeda:Koelner Dom - Bayernfenster 02.jpg|thumb|200px|Vrasja me gurë e Sh. Shtjefnit. Mozaik në Katedralen e Këlnit.]]
'''Shën ShtjefniStefani''' (apo '''Shën Stefani tek [[KishaShtjefni''' ortodokse|ortodoksët]]gegërisht), (lindi rreth vitit [[1]], vdiq në Jeruzalem [[33]]/[[34]]) ca ishte sipas [[Besëlidhja e Re|Besëlidhjes së Re]] një [[Dhjaku|dhjak]] i bashkësisë së [[Jeruzalemi]]t. Është martiri i parë ,proktomartiri i [[krishterimi]]t dhe nderohet si nga [[Kisha katolike romake|kisha katolike]] ashtu edhe nga kisha ortodokse, dhe pikërisht për këtë kremtohet menjëherë pas lindjes së Jezusit.Qe proktomartir sepse ishte krishteri i pare që dha jetën e tij për të dëshmuar [[Feja|fenë]] e tij dhe për përhapjen e [[Ungjilli]]t. Martiri i tij përshkruhet në [[Veprat e apostujve]] ku paraqitet qartazi si thirrja e tij në shërbim të dishepujve si edhe martirizimi i tij,i bërë me vrasje me gurë, në praninë e [[Shen Pali|Palit të Tarsosit]] (Saulit) perpara kthimit të këtij.
 
Qe arrestuar në periudhën pas Rrëshajave dhe e vranë me gur. Në të realizohet në mënyrë shembullore figura e martirit si imitues i Krishtit; ai sodit lavdinë e të Ringjallurit, shpall hyjninë, i beson shpirtin e tij, fal vrasësit e tij. Sauli dëshmitar i vrasjes së tij me gurë do të marrë trashëgiminë shpirtërore duke u bërë Apostull i njerëzve. (Mesh. Rom).