Dallime mes rishikimeve të "Loro Kovaçi"

51 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
typo fixing; ndryshime kozmetike (heqje e një fjalie pa lidhje me pjesën tjetër të teksit)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (typo fixing; ndryshime kozmetike (heqje e një fjalie pa lidhje me pjesën tjetër të teksit))
'''Loro Kovaçi''' lindiu lind më [[30 gusht]] të vitit [[1903]] në [[Shkodër]] dhe vdiq më [[16 korrik]] të vitit [[1966]] në Tiranë. Ishte një ndër aktorët e parë shqiptar dhe perpër veprimtarinë e tij artistike është vlerësuar me titullin "Artist i Popullit".
 
Aktivitetin teatror e filloi që nga viti 1920. Pas një përvoje të gjatë në teatrin amator, 1 shtator 1946, së bashku me Pjetër Gjokën e të tjerë, vjen në teatrin e Ushtrisë. 1 shtator 1947 kalon pranë Teatrit Popullor të Tiranës si aktor profesionist. Roli i tij i parë ishte në komedinë "[[Prefekti]]". Interpreton më vonë në pjesët "[[Rrënjët e thella]]","Skenderbeu", "[[Guvernatori i Provincës]]", “[[Karakteri moskovit]]", "[[Otello]]", "[[Revizori]]", "[[Intrigë dhe dashuri]]", "[[Orët e Kremlinit]]", "[[Hamleti]]", "[[Mbreti Lir]]", "[[Trimi i mirë me shokë shumë]]", etj. Roli i fundit skenën e Teatrit Kombëtar ishte roli i kolonelit italian në dramën "[[Tri të shtëna pushke]]", të cilin ai e interpretoi vetëm dy herë. Por fatkeqësisht kjo vonesë i kushtoi atij jetën.
 
Ka marrë pjesë në disa filma artistikë shqiptarë, duke filluar nga “[[Skënderbeu]]”.