Dallime mes rishikimeve të "Red Hot Chili Peppers"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
[[Figura:Rhcp-live-pinkpop05.jpg|thumb|Red Hot Chili Peppers live në vitin 2006]]
 
[['''Red Hot Chili Peppers]]''' janë një grup amerikan i njohur i muzikës rok, i cili u formua në Los Anxheles, Kaliforni në vitin [[1983]], nga [[Anthony Kiedis]] (vokal), [[Michael Balzary|Michael „Flea“ Balzary]] (bas), [[Hillel Slovak]] (kitarë) dhe [[Jack Irons]] (daulle). Përgjatë karrierës, grupi ka shkrirë me sukses në muzikën e tyre, elemente të ndryshme të rrymave punk, funk, alternativ, rock dhe heavy metal. Deri më tani, ata kanë shitur më shumë se 60 milionë albume në të gjithë botën, ndërkohë mbajnë dhe numrin më të madh të singëllave, që kanë qëndruar në vendin e parë në “Billboard Modern Rock Chart” me 11 të tillë.
 
{{muzi-cung}}
12.723

edits